Włosy

Zanim zaczniesz czytać ten artykuł wejdź TU i zobacz co można zrobić ze zniszczonymi włosami, których nie można już naprawić :-). 


 

Martwisz się o włosy?

BARDZO możliwe, że — jak wielu innych — spędzasz codziennie trochę czasu przed lustrem, starannie przyglądając się swoim włosom. Są nimi równie zainteresowani (a nie rzadko zmartwieni) przedstawiciele obojga płci.
 
Poznaj swoje włosy
Ile masz włosów na głowie? Przeciętny człowiek ma ich około 100 000. Pojedynczy włos nie rośnie w nieskończoność — żyje tylko od dwóch do sześciu lat. Następnie wypada, po czym w tym samym mieszku włosowym pojawia się nowy włos. Poszczególne etapy jego wzrostu noszą nazwę cyklu włosowego. Wypadanie od 70 do 100 włosów dziennie to naturalny skutek tego cyklu, a nie objaw choroby.
Skąd się biorą najrozmaitsze odcienie włosów? The World Book Encyclopedia wyjaśnia: „Kolor włosa zależy głównie od ilości czarnego lub brunatnego barwnika, zwanego melaniną”. Melaniny to naturalne barwniki (pigmenty), występujące we włosach, w skórze i oczach. Im więcej barwnika zawiera włos, tym jest ciemniejszy. Najwięcej melaniny zawierają włosy czarne, mniej rude, a najmniej włosy blond. Gdy zupełnie brak barwnika — włosy są szkliściebiałe.
Tym, co nas najczęściej niepokoi w związku z włosami, jest — oprócz łupieżu — ich wypadanie i siwienie.

Siwiejesz ?
Siwienie jest zwykle uważane za oznakę starzenia się. Człowieka siwowłosego odruchowo zalicza się do starszej generacji. To prawda, że proces ten nasila się z wiekiem. Ale sprzyjają mu także inne czynniki, między innymi zbyt rygorystyczne diety. Siwienie dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn i jest niezależne od koloru włosów, choć łatwiej je dostrzec u ludzi ciemnowłosych.
Srebrne włosy mogą dodawać lat, co bywa żenujące. Jednak zaniepokojenie może też budzić brak siwizny, gdyby ktoś chciał, żeby jego wygląd bardziej odpowiadał dacie urodzenia.
Siwienie nie oznacza obumierania włosów. W rzeczywistości i tak widoczna część każdego włosa jest martwa. Jego początkowy odcinek znajduje się pod powierzchnią skóry. Nosi nazwę cebulki i jest jedynym żywym fragmentem włosa. Cebulka to miejsce powstawania włosa, miniaturowa fabryka. To w niej następuje szybki podział komórek tworzących włos — w jego strukturę wbudowywany jest tu barwnik, pochodzący z komórek barwnikowych. A gdy z jakiegoś powodu komórki te nie wytwarzają barwnika — włos bieleje.
Mechanizm zaprzestania wydzielania barwnika nie został dokładnie poznany. Dlatego nie opracowano dotąd terapii przeciwdziałającej siwieniu. Wiadomo natomiast, że komórki barwnikowe, które przestały produkować pigment, mogą wznowić pracę. Co ciekawe, w Biblii niejednokrotnie jest mowa o włosach, a w pewnym porównaniu Jezus nawiązał do siwienia, gdy zauważył: „Ani jednego włosa nie możesz uczynić białym ni czarnym” (Mateusza 5:36). Jak stąd wynika, już od dawna zdawano sobie sprawę, że ludzie nie potrafią zapobiec temu procesowi ani go odwrócić.
Niektórzy próbują nowoczesnych terapii, na przykład biorą zastrzyki melaniny. Inni farbują włosy, co nie jest bynajmniej metodą nową. Barwników do włosów używali już starożytni Grecy i Rzymianie. W starożytnym Egipcie wykorzystywano do tego celu krew byka. Jeśli wierzyć przekazom historycznym, farbowaniem włosów próbował ująć sobie lat Herod Wielki, który żył za czasów Chrystusa.

Cykl włosowy
Włosy przechodzą kilkuetapowy cykl, składający się z fazy wzrostu, krótkotrwałej fazy przejściowej oraz fazy spoczynku. The World Encyclopedia wyjaśnia: „W fazie spoczynku włos przestaje rosnąć; zrogowaciałe komórki tworza tzw. kolbę. Kolba pozostaje w mieszku, będacym w fazie spoczynku, do chwili rozpoczęcia się kolejnej fazy wzrostu, kiedy to stary włos zostaje wypchnięty przez nowy”. Zwykle, mniej więcej 85-90% naszych włosów, znajduje się w stanie wzrostu, 10-15% w stanie spoczynku, a ok. 1% w fazie przejściowej.
Jednak systematyczne barwienie włosów kosztuje sporo czasu i wysiłku, może też wywoływać schorzenia skórne i reakcje alergiczne. Jeżeli ktoś przez pewien czas farbuje siwiejące włosy, a potem przestanie to robić, musi się liczyć z kłopotliwymi odrostami.
Na szczęście srebrne włosy mogą wyglądać elegancko, potrafią też przydać wyjątkowego dostojeństwa. W Biblii czytamy: „Siwizna jest koroną piękna, gdy się ją znajduje na drodze prawości” (Przysłów 16:31).

Jak rośnie włos?

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego ukrytego w skórze.
Część włosa wystająca nad jej powierzchnię nazywa się łodygą lub trzonem. Ale najważniejsza dla wzrostu włosa jest macierz znajdująca się w mieszku. Od urodzenia posiadamy w skórze wszystkie mieszki włosowe, z których potem wyrastają włosy. Blondyni mają ich na głowie 150.000 a szatyni 100.000

Dziennie tracimy ok 100 włosów.
Miesięczny przyrost włosa wynosi ok. 1 centymetra. Całkowita naturalna wymiana włosów na głowie trwa od 3-6 lat. Każdy włos przechodzi poszczególne stadia rozwoju indywidualnie i w innym  czasie ( Inaczej niż u zwierząt, u których występuje okresowe wypadanie wszystkich włosów zwane linieniem).

Włosy nie rosną bez przerwy.
Ich cykl wzrostu dzieli się na trzy fazy. Faza pierwsza, najaktywniejsza, trwa 5 lat i znajduje się w niej zawsze 80 % włosów. Faza druga jest fazą przejściową – trwa od kilku dni do dwóch tygodni i dotyczy tylko 1 % włosów, które mamy na głowie. Faza trzecia – od dwóch do 4 miesięcy – to okres spoczynku, obejmujący ok 20 % włosów. Większość łysiejących ludzi nie traci włosów szybciej od innych. Ale w miejsce wypadających w takim samym tempie nie wyrastają nowe i mieszki włosowe w ogóle się nie regenerują.

Pielęgnacja włosów
Włosy są jedną z najszybciej odnawiających się struktur organizmu: miesięczny przyrost włosa wynosi ponad centymetr. Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie włosy, daje to z górą 20 metrów dziennie!
 » zobacz w uStroniu:
•    czy dbasz o swoje paznokcie?
•    włosy widziane z bliska
•    ciało — cudownie stworzone
•    twoje ucho
•    chroń swój słuch
•    czynnik RH a ty
•    krew — dar śmierci
•    krew na indeksie
•    nadciśnienie
•    płuca — mistrzowskie arcydzieło

Choć, nie wynaleziono jeszcze skutecznych środków zapobiegających siwieniu i łysieniu — wiele zależy od właściwej pielęgnacji włosów. Największe znaczenie ma racjonalne odżywianie się oraz troska o dostateczne ukrwienie owłosionej skóry głowy. Źle skomponowany jadłospis albo drakońskie diety mogą przyśpieszyć siwienie i przerzedzanie się włosów. Specjaliści radzą regularne mycie i masaż głowy (należy uważać, by podczas tych zabiegów nie podrapać skóry paznokciami). Sprzyja to lepszemu ukrwieniu cebulek. Po umyciu trzeba włosy dokładnie spłukać.
Nie szczotkuj włosów zbyt mocno. Długich włosów lepiej też nie szczotkować od razu z góry na dół, przez całą długość. Zacznij od rozczesania szczotką końców, przytrzymując włosy ręką; później czesz włosy od środka w dół, a następnie opuść głowę i dopiero wtedy wyszczotkuj je na całej długości.

Dostrzeżenie oznak siwienia lub nadmiernego wypadania włosów może cię zmartwić. Pamiętaj jednak, że inni nie przywiązują do twojej fryzury takiej wagi jak ty. Farbowanie włosów, noszenie peruki czy też stosowanie jakichś kuracji jest sprawą osobistą. Niezależnie od koloru oraz ilości włosów liczy się przede wszystkim to, by były czyste i starannie uczesane.

Włosy: budowa i funkcje
Gdy rozglądam się wokół siebie widzę dziewczęta i kobiety o pięknych, gęstych włosach, a przecież badania statystyczne dowodzą, że co druga dorosła Polka ma problemy związane z wypadaniem włosów. Jako przyczyny tego zjawiska podawane są: stres, nerwowy tryb życia, niewłaściwe odżywianie, brak witamin i mikroelementów, predyspozycje genetyczne, wiek i choroby skóry.

Więc jak to jest? Czy się tak dobrze maskujemy, czy te, którym włosy wypadły lub wypadają są poza zasięgiem mojego wzroku?

Żeby zgłębić ten problem, zacznę od korzeni, czyli od przeliczenia włosów na głowie.
Włosy, obok paznokci, są jednym z przydatków skóry.
Dla współcześnie żyjącego człowieka główną rolą włosów jest ich funkcja estetyczna, upiększająca. Choć sądzę, że bujne owłosienie na głowie przydaje się zimą tym z nas, które nie lubią czapek. Zresztą, czy ktoś widział zimą przy minus 20ºC łysego z gołą głową? A przecież widuje się wtedy odważnych, chodzących bez czapek, którym wystarcza bardziej lub mniej bujna czupryna.
Na głowie mamy około 100.000-150.000 mieszków włosowych, z każdego z nich może wyrosnąć w ciągu życia 20-30 włosów. Przeciętnie na 1 cm2 owłosionej skóry głowy przypada 300 włosów. Całkowita liczba mieszków włosowych jest niezmienna w ciągu życia, a ustala się między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku, pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm w ciągu miesiąca. Średnica łodygi włosa wynosi średnio około 0,08 mm. Każdego dnia tracimy około 50-150 włosów. Jest to zjawisko fizjologiczne, związane z aktualną fazą cyklu wzrostu włosa, co nas odróżnia od zwierząt, które linieją o określonej porze.

Prześledzimy budowę włosa.

ObrazekWłos składa się z trzech warstw: od zewnątrz otacza go cienka osłonka, druga warstwa to warstwa środkowa, czyli kora włosa, a ta trzecia, najbardziej wewnętrzna to rdzeń.
Warstwa korowa włosa zudowana jest ziaren barwnika, występujących na całej długości włosa i to właśnie ona determinuje kolor włosów, oczywiście ten naturalny.

Zewnętrzną warstwą włosa jest osłonka, zbudowana z dachówkowato nachodzących na siebie komórek (przypomina szyszkę). We włosach zdrowych osłonka znajduje się na całej ich długości, natomiast we włosach zniszczonych ulega degeneracji. W zależności od stopnia zniszczenia włosa mogą to być ubytki miejscowe, aż do całkowitego jej zaniku.
W pełni rozwinięty włos można podzielić wzdłuż na:
•    korzeń włosa tkwiącego w skórze, a dokładnie w mieszku włosowym
•    trzon, zwany łodygą włosa
•    koniec włosa, który jest ostro zakończony i występuje tylko we włosach niestrzyżonych
Korzeń to dolna część włosa, znajdująca się w mieszku włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Jego najważniejszą częścią jest macierz, w której znajdują się żywe komórki włosa, w których zachodzą intensywne procesy metaboliczne i bardzo intensywny podział, w wyniku którego stare komórki są wypychane ku górze, co powoduje ich obumieranie i rogowacenie. Ich miejsce zajmują młode komórki.
Widoczna część włosa to trzon, zbudowany z martwych komórek, nie jest ukrwiony ani unerwiony, dzięki czemu obcinanie włosów nie jest bolesne. Wnętrze włosa jest wypełnione keratyną, czyli białkiem bogatym w siarkę. W centrum włosa znajduje się rdzeń zawierający glikogen i białka bogate w aminokwasy.

Każda rasa ludzka różni się wyglądem włosów i ich budową, np. przekrój poprzeczny włosa rasy białej jest kolisty, natomiast rasy żółtej - owalny.


Łodyga to część włosa wystająca ponad powierzchnie skóry.

Łodyga - trzon włosa (scapus pili)
Łodyga włosa zbudowana jest z zrogowaciałych martwych komórek, oznacza to, że w trzonie włosa nie zachodzą żadne procesy biologiczne (życiowe).


Łodyga składa się z trzech warstw:

* Rdzeń (medulla)
Znajduje się w samym środku włosa i stanowi on ok 10% masy łodygi.
Rdzeń składa się z małych komórek ułożonych warstwowo w kształcie płytek.
W kanale rdzeniowym mogą tworzyć się przestrzenie powietrzne.
Wiele włosów nie posiada rdzenia tylko powietrzny kanał.
Nieregularne ułożenie komórek kanału rdzeniowego powoduje załamanie się światła, przez co zwielokrotnia odbicie promieni słonecznych, co daje efekt naturalnego połysku.

* Kora (cortex)
Warstwa położona pomiędzy rdzeniem, a warstwą łuskową i stanowi ona 80-90% masy łodygi.
Kora odpowiada za elastyczność, wytrzymałość, odporność na rozciąganie i urazy.

Kora zbudowana jest z łańcuchów peptydowych.
Łańcuch peptydowe tworzą:
- Protofibryle - najmniejszy element włókien keratynowych, są to cieniutkie "niteczki"
- Mikrofibryle - składają się z protofibryli
- Makrofibryle - składają się mikrofibryli

* Łuska (cuticula)
Zewnętrzna warstwa łodygi. Chroni ona włosy przed przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. pochłania krótkie promienie UV).
Składa się ze spłaszczonych płytek ułożonych dachówkowato.
Włosy okrywa od 6 do 10 warstw łuski włosowej



Uroda, moda, diety, nowoczesna kobieta powinna znać ten portal. Sama się przekonaj bo warto!!! :-).