Szukaj:

Siwizna

Poleć znajomemu Drukuj

Siwizna
Pojawianie się siwych włosów od dawna uznawane jest za pierwsze objawy procesu starzenia. Ludzie, więc za wszelką cenę próbują ukryć lub powstrzymać ten proces.

Fryzury HappyHair - wirtualny fryzjer

Siwienie jest zjawiskiem nieuchronnym i dotyczącym znacznej części populacji. Dotychczas siwe włosy ukrywały przeważnie panie, a mężczyźni traktowali je jako konsekwencję procesu znaczenia, którą trzeba zaakceptować.Moda jednak wciąż ulega zmianie a co za tym idzie, także panowie zaczęli dbać o swoją urodę. Podjęli więc walkę z tą przykrą przypadłoscią.

Skąd się biorą siwe włosy?
W cebulce włosa podczas jego wzrostu na skutek aktywności komórek zwanych melacytonami powstają melaniny (barwniki). Melaniny stanowią około 3% masy włosa, a najwięcej występuje ich w warstwie zewnętrznej pod osłonką włosa. Melaniny poza nadaniem barwy są także doskonałymi inhibitorami wolnych rodników, chronią włosy przed działaniem promieniowania słonecznego (UV).

W ludzkich włosach występują dwa rodzaje melanin eumelanina której pigmenty są brązowo-czarne ( przeważają one we włosach ciemnych i brązowych), a także feomelanina zółto-pomarańczowo-czerwone, których więcej znajduje się w włosach blond i rudych. Niezależnie od koloru we włosach zawsze występują oba rodzaje melanin, a kolor włosów zależy od ich proporcji.

Wraz z wiekiem aktywność melanocytów w cebulce włosa zanika i zaczynają rosnąć włosy pozbawione barwnika. Włos pozbawiony barwnika, wydaje się siwy na skutek rozproszenia światła oraz z powodu melanżu włosów bezbarwnych z włosami z barwnikiem. Pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w wieku dwudziestu kilku lat, ale najczęściej następuje to po czterdziestce.

Czy można opóźnić proces siwienia?
Siwienie można opóźnić chroniąc włosy przed silnym działaniem promieni słonecznych. Słońce bowiem powoduje, że zaczynają zanikać w organizmie melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik. Prawdą jest to, że stres przyspiesza pojawianie się siwych włosów.

Jak ukryć siwe włosy?
Aby ukryć siwe włosy można je farbować lub używać odsiwiaczy. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów farb. Są to farby trwałe które kryją do 100% siwych włosów lub półtrwałe czyli farby "ton w ton", które nie są przeznaczone dla osób ze zbyt dużą ilością siwych włosów. Odsiwiacze w odróżnieniu od farb, działają stopniowo i dyskretnie, odbudowują w sposób łagodny i bezpieczny pigmenty we włosach. Zawierają one tzw. prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa i pod wpływem tlenu z powietrza przekształcają się w pigment identyczny z naturalnym. Odsiwiacze przeznaczone są do włosów o naturalnym odcieniu, od średniego brązu do średniego blondu. Nie zaleca się stosowania odsiwiaczy na włosach wcześniej koloryzowanych.

Partnerzy

Logo Handsome Logo powabna