Włosy farbowane

Zanim zaczniesz czytać ten artykuł wejdź TU i zobacz co można zrobić ze zniszczonymi włosami, których nie można już naprawić :-).
Pielęgnacja włosów farbowanych


Ponad 70% Polek farbuje włosy, co stawia nas pod tym względem w czołówce Europejek. Niestety, rzadko idzie to w parze z dbałością o włosy! U wielu osób zabiegi koloryzacji pozostawiają trwały ślad sztuczności, choć ponoć najbardziej oczekiwany efekt (podobnie jak w przypadku makijażu) ma polegać na „pięknie naturalnym”, czyli z pozoru nie retuszowanym. Badania pokazują, że u wielu młodych Amerykanek powodem poważnych kompleksów są rozdwajające się końcówki włosów – bo przecież na ich podstawie można domyślić się, że włosy są niewłaściwie pielęgnowane lub, że jasny kolor włosów nie jest wcale taki naturalny. Polki nadal więcej uwagi poświęcają zabiegom upiększającym, a nie pielęgnacyjnym. Warto przekonać kobiety, że pielęgnując włosy osiągną dużo lepsze i dodatkowo trwalsze efekty po wszelkich zabiegach koloryzacji.

Włosy, aby naturalnie wyglądać, powinny być wypielęgnowane i zadbane. I nie chodzi tu tylko o sam fakt pielęgnacji lub ilość stosowanych środków, lecz ich rodzaj. Obecnie w technologii środków do pielęgnacji włosów, podobnie jak w pielęgnacji skóry, obserwuje się tendencję do specjalizacji produktów. Po erze 2-, 3- i więcej w jednym nadszedł czas na preparaty pielęgnacyjne, które działają podobnie jak leki na wybrany, konkretny problem. Właściwie zastosowany „specjalista” pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty bez obawy działania niepożądanego, czyli np.: wygładza bez obciążania, itp. Wysokiej klasy specjalistami są z pewnością preparaty do włosów koloryzowanych – rozjaśnianych i przyciemnianych, czyli środki pielęgnacyjne dostosowane do rodzaju i skali problemu.

Włosy zawdzięczają swój kolor barwnikowi zawartemu w korze włosa – melaninie. Są dwa rodzaje melaniny: eumelanina (ma kolor brązowy) i feomelanina (kolor pomarańczowy). Kolor kory włosa zależy od ilości i proporcji zawartej w niej melaniny. Na powierzchni włosa obecna jest bezbarwna i przezroczysta osłonka (cuticula). Kolor włosa jest wypadkową światła pochłoniętego przez barwną korę i odbitego od osłonki. Jeśli w korze nie ma barwnika, to staje się ona bezbarwna (jak u albinosów) i włosy są białe.

Farbowanie włosów


Obecnie stosuje się różne rodzaje substancji do koloryzacji włosów. Najbardziej znane są 4 metody.

1. Nietrwałe środki koloryzujące. To szampony, żele, musy, spray'e zawierające zwyczajne barwniki używane pierwotnie w przemyśle odzieżowym. Środki te są kwaśnymi substancjami, które odkładają się na powierzchni włosa, czyli na osłonce i zmieniają odbicie światła od łodygi włosa. Po kilku myciach barwnik zmywa się i nowy kolor znika.

2. Naturalne środki koloryzujące, np. henna, czyli wyciąg roślinny używany od starożytności. Niewątpliwą zaletą tej metody farbowania włosów jest jej „naturalność”. Poważną wadą jest natomiast trudny do przewidzenia rezultat, czyli uzyskany odcień włosa i niemożliwość dowolnej zmiany koloru. Naturalne środki są poza tym nietrwałe, bywa że uczulają i są dość skomplikowane w przygotowaniu oraz zastosowaniu. Nic więc dziwnego, że obecnie najczęściej stosuje się inne metody koloryzowania włosów.

3. Farby półtrwałe – zostały specjalnie opracowane do farbowania włosów siwych. Używane są też do robienia refleksów. Barwniki tych środków łatwo przechodzą do kory nie niszcząc osłonki, ale ponieważ nie zawierają substancji wybielających i nie rozjaśniają włosów, nie mogą ufarbować włosów na kolor jaśniejszy niż naturalny. Dość łatwo, na ogół po parokrotnym umyciu włosów w ciągu 1-2 miesięcy wymywają się i koloryzację trzeba powtórzyć.

4. Trwałe farby – są najczęściej stosowane na całym świecie. Wymagają rozjaśniania włosów. Rozjaśnianie polega na zmianie koloru melaniny zawartej w korze włosa. Jest to możliwe dzięki używaniu substancji wybielających, które nieodwracalnie utleniają melaninę, powodując że traci ona naturalny kolor i staje się bezbarwna. Najczęściej stosowaną substancją rozjaśniającą jest nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide 20-40%). Zwykle takie zabiegi przeprowadza się na włosach ciemnych w celu ich rozjaśniania i łączy lub nie z koloryzacją. Wtedy jednocześnie z wybieleniem naturalnego barwnika stosuje się trwałą farbę, barwiącą włos na pożądany kolor. Ciemne włosy, o dużej zawartości eumelaniny, rozjaśniają się łatwiej niż włosy np.: rude zawierające więcej feomelaniny. Dzieje się tak, ponieważ feomelanina trudno się utlenia i potrzebuje zastosowania silniejszych środków wybielających.

Trwałe przyciemnianie włosów ciemnych z natury nie wymaga stosowania silnych substancji wybielających i w mniejszym stopniu uszkadza włosy. W przypadku ciemnych włosów można także zmienić ich odcień bez rozjaśniania za pomocą farby półtrwałej. Tego typu zabiegi w najmniejszym stopniu niszczą włosy, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji po pewnym czasie od zbiegu włosy tracą blask, stają się ciężkie, trudniejsze w układaniu i pozbawione są naturalnego wdzięku.

Problemem przy rozjaśnianiu włosów jest to, że substancje rozjaśniające przechodzą przez osłonkę włosa uszkadzając ją. Ich zasadowy odczyn powoduje uniesienie się łusek osłonki ułatwiając wnikanie barwnika i jednocześnie osłonka traci swoje naturalne właściwości. Po koloryzacji zwykle stosuje się środek zakwaszający, mający przywrócić jej pierwotną budowę, ale powtarzanie zabiegów powoduje, że łuski włosa nie zachodzą na siebie, pozostają trwale uniesione pozwalając na ucieczkę wody z łodygi włosa i przesuszenie włosów. Substancje wybielające mogą być także przyczyną utlenienia mostków dwusiarczkowych w keratynie włosa, co staje się dodatkowym powodem ich uszkodzeń. Włosy tracą swą wytrzymałość mechaniczną, stają się sztywne, niepodatne na układanie, łatwo się kruszą i rozdwajają.

Warto też pamiętać o tym, że włosy z natury cienkie, suche i słabe łatwiej poddają się wpływom uszkadzających czynników i czasem już jednokrotnie wykonany zabieg rozjaśniania spowoduje trwałe zmiany w ich wyglądzie. Przy powtarzaniu zabiegów rozjaśniania osłonka włosa jest tak cienka i słaba, że można ją zdjąć z łodygi podczas zwykłego czesania, zwłaszcza, jeżeli wcześniej używano prostownicy lub suszono włosy gorącym powietrzem. Po takich zabiegach fryzura, mimo oczekiwanego koloru, jest całkowicie pozbawiona naturalności i piękna. Wymaga bardzo intensywnej i dobrze opracowanej pielęgnacji „na miarę” – pielęgnacji, która w specyficzny sposób odwraca efekty szkodliwie działających zabiegów.

Pielęgnacja włosów farbowanych na kolor ciemniejszy

Włosy przyciemniane, czyli koloryzowane nietrwale (bez rozjaśniania) lub trwale (z użyciem mniejszej ilości środków naruszających budowę osłonki), są z reguły mniej uszkodzone. W tym przypadku środki pielęgnacyjne zostały tak opracowane, aby nawilżać, ułatwiać rozczesywanie i układanie, utrwalać blask i poprawiać jakość fryzury. Opracowane przez Dove składniki pielęgnacyjne dodatkowo utrwalają kolor i blask włosów, dzięki czemu można zmniejszyć częstotliwość zabiegów koloryzujących. Zależnie od rodzaju włosów, częstości mycia i stopnia wysuszenia można dobrać środek pielęgnacyjny o różnej intensywności działania, delikatniejszą odżywkę lub mocniejszą maseczkę oraz odpowiedni środek do stylizacji. Intensywna pielęgnacja włosów zniszczonych powoduje czasem niepożądane wrażenie obciążenia fryzury. Dzięki nowym patentom technologicznym w linii pielęgnacyjnej do włosów przyciemnianych Dove, składniki nawilżające i ochronne pozostają dłużej na włosach nie pozostawiając jednocześnie takich efektów ubocznych.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Włosy rozjaśniane potrzebują środków intensywnie odnawiających uszkodzoną osłonkę, a także dodatkowego nawilżenia, zmiękczenia i ochrony. W linii dla włosów rozjaśnianych Dove wprowadzono nowy składnik wnikający do osłonki i wypełniający przestrzenie pomiędzy zniszczonymi łuskami ochronnymi. Działanie takie odwraca specyficzny efekt uszkodzeń spowodowanych zabiegiem rozjaśniania, a nie koloryzacji samej w sobie. Specjalny kompleks pielęgnacyjny dla włosów rozjaśnianych nadaje włosom miękkość i uelastycznia je. Mieszanka tych składników została opracowana pod kątem specyficznej pielęgnacji, a ponadto pod uwagę brano także inne wymagania aplikacyjne osób rozjaśniających włosy. Specjalny kompleks regeneracyjny daje efekt intensywnej odnowy uszkodzeń bez powodowania efektów niepożądanych, takich jak obciążenie fryzury i utrata przez włosy objętości.

Właściwie dobrana pielęgnacja daje dobre efekty i dzięki temu jest reklamą sama w sobie, zachęcając do dbałości o włosy! Być może sprawi, że synonimem włosów farbowanych przestanie być sztuczna fryzura, pozbawiona blasku i naturalności.

Linia Ochronna Dove do włosów przyciemnianych

Linia ta składa się z pięciu kosmetyków dostosowanych do włosów farbowanych na kolor naturalny lub ciemniejszy. W zależności od potrzeb i stopnia osłabienia włosów zawiera produkty do codziennej oraz intensywnej pielęgnacji.

Szampon Ochronny Dove
– w 1/4 składa się z mleczka nawilżającego. Po oczyszczeniu włosy stają się lekkie i puszyste. Dzięki łagodnej formule szampon wygładza włókna włosów chroniąc ich jedwabistą gładkość i blask. Szampon zawiera filtr UV, który chroni przed słońcem i sprawia, że nawet latem kolor dłużej utrzymuje intensywność.
Cena ok. 9 zł

Odżywka Ochronna Dove – dba o kondycję włosów i przywraca im blask. Odżywka zawiera składniki nawilżające, które odżywiają włosy bez ich obciążania. Włosy dobrze się układają. Odżywkę nakładamy na 1 minutę, potem należy ją spłukać.
Cena ok. 9 zł

Mleczko Ochronne Dove – do codziennej pielęgnacji, bez spłukiwania. Łączy w sobie składniki nawilżające i filtry UV. Chroni farbowane włosy przed negatywnymi skutkami suszenia i modelowania. Ułatwia układanie włosów. Można je stosować po nałożeniu szamponu i odżywki lub zamiast odżywki (bezpośrednio po umyciu szamponem). Mleczko nakładamy na suche lub wilgotne, osuszone ręcznikiem włosy i rozprowadzamy równomiernie.
Cena ok. 9 zł

Intensywna kuracja włosów przyciemnianych

Głębokie Nawilżanie Odżywcza Maseczka do Włosów – to profesjonalna i intensywna kuracja nawilżająca do włosów osłabionych farbowaniem. Maseczka zawiera składniki intensywnie nawilżające, które wygładzają strukturę włosów. Dzięki niej włosy są sprężyste, miękkie w dotyku, a ich kolor odzyskuje blask. Maseczkę można stosować codziennie zamiast odżywki, gdy włosy są szczególnie osłabione. Należy ją wetrzeć w umyte i wilgotne włosy, po 3 minutach spłukać. Jeśli kondycja włosów jest dobra wystarczy ją zastosować raz w tygodniu.
Cena ok. 16 zł

Kuracja Przywracająca Blask Dove – to innowacyjny kosmetyk do pielęgnacji włosów farbowanych, do stosowania wtedy, gdy włosy potrzebują zastrzyku blasku. Kuracja przywraca włosom połysk, bez ich obciążania. Maseczkę należy rozprowadzić równomiernie na umytych i wilgotnych włosach. Po 1 minucie preparat należy spłukać.
Kuracja Przywracająca Blask Dove dostępna jest w wygodnych i praktycznych saszetkach, idealnych na wyjazdy, lub zabrania ze sobą na basen, czy do klubu fitness.
Cena ok 12 zł

Linia Rewitalizująca Dove do włosów rozjaśnianych


Linia ta składa się z czterech kosmetyków dostosowanych do potrzeb włosów rozjaśnianych. W zależności od stopnia zniszczenia włosów zawiera produkty do codziennej oraz intensywnej pielęgnacji. Linia do włosów rozjaśnianych Dove została wzbogacona o nowy składnik, który wnika do osłonki włosa i odbudowuje ją.

Szampon Rewitalizujący Dove – w 1/4 składa się z mleczka nawilżającego. Łagodnie oczyszcza włosy, zapobiega ich wysuszeniu, sprawiając jednocześnie, że odpowiednio nawilżone włosy stają się jedwabiste i pełne blasku. Szampon zawiera filtr UV, który chroni przed słońcem i sprawia, że nawet latem kolor dłużej utrzymuje intensywność i połysk.
Cena ok. 9 zł

Odżywka Rewitalizująca Dove – odbudowuje strukturę włosów, dbając szczególnie o przesuszone i łamliwe końcówki. Ułatwia rozczesywanie. Przy regularnym stosowaniu włosy będą bardziej miękkie i sprężyste. Odżywkę nakładamy na 1 minutę, potem należy ją spłukać.
Cena ok. 9 zł

Mgiełka Wygładzanie i Blask Dove
– to innowacyjny produkt do codziennej pielęgnacji, nadający połysk włosom rozjaśnianym. Zawiera odbijające światło drobiny, które podkreślą blask koloru. Do stosowania wtedy, gdy chcemy osiągnąć efekt większego połysku. Dwufazowy płyn należy wstrząsnąć przed użyciem, a następnie rozpylić 4 razy na włosy krótkie, 6 na półdługie i 8 razy na długie. Mgiełkę należy rozpylić na włosy suche lub mokre z odległości 20 centymetrów.
Cena ok. 9 zł

Intensywna Kuracja Rewitalizująca


Maseczka Dawka Nawilżenia Dove
– to profesjonalna kuracja nawilżająca do włosów zniszczonych i osłabionych rozjaśnianiem. Intensywnie regeneruje zniszczone włosy, nie obciąża ich i wpływa na odbudowę ich prawidłowej struktury. Włosy stają się silne i miękkie w dotyku. Maseczkę można stosować codziennie zamist odżywki, gdy włosy są szczególnie zniszczone i osłabione. Należy ją wetrzeć w umyte i wilgotne włosy, po 3 minutach spłukać. Jeżeli kondycja włosów jest dobra wystarczy ją stosować raz w tygodniu.
Cena ok. 16 zł